ptak

Ptactwo, a warunki hodowlane

Ptaki nie bywają tak częstymi jak mogłoby się wydawać gośćmi w domach z paru prostych względów. Wprawdzie śmiecą nie bardziej co wszystkie inne zwierzęta, jednakże chodzi w głównej mierze o hałaśliwy tryb życia. Prawdą jest, że fani ptactwa nie mają z tym wszystkim absolutnie żadnego kłopotu, ale sporej większości zwyczajnych ludzi to niestety przeszkadza. Ptactwo ozdobne to niezwykle ciekawy dodatek dla każdego mieszkania. Nie chodzi tu o ptaki biegające wkoło domu, bo nie każdy dysponuje podwórzem, ale o ptaki trzymane wewnątrz, które to są trzymane w zamknięte w klatkach. Dość popularne są ciekawe gatunki papug, kanarki i tym podobne. Papużki są nieraz nieco spokojniejsze i mniej hałaśliwe od kanarków, które w tylko sobie znanych godzinach prezentują swe śpiewy i to może czasem rozdrażniać ludzi.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ale załóżmy, iż nie ma kompletnie żadnych przeciwwskazań i z zamiłowania zajmuje się hodowlą ptaszka w mieszkaniu. Ptaki nie są nazbyt wymagającymi pupilami, ale jednak potrzebują ruchu, dlatego też większość ludzi postanawia zainwestować w dość dużą zamykaną klatkę przeznaczoną dla posiadanego gatunku, albo też czasami pozwala zwierzęciu, aby, by pofruwał sobie po domu. Inni hodowcy postanawiają jeszcze więcej zrobić dla skrzydlatych domowników i zapewniają ptactwu każdego gatunku o wiele większy komfort życia zmieniając dla nich całe pomieszczenie. Wtedy oczywiście właściciel pewnie posiada o wiele więcej niż jeden okaz danego gatunku, a pomieszczenie przystosowywane dla ptaków przywodzi na myśl kawał gęstej dżungli.

Niewielu jest stać na przerobienie całego pomieszczenia na coś takiego, ale to ci, którzy to robią, uzyskują wręcz bajkowe efekty nie tylko we własnych oczach. Ale zejdźmy nieco bliżej ziemi. Ptak wymaga od właściciela zwyczajnych rzeczy. Wystarczy mu głównie pożywienie, woda do picia i dodatkowe zabawki, a szczególnie huśtawki. To są dosyć ważne jego wymagania. Trzeba jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre gatunki wymagają w klatce innego osobnika. Nie oznacza to, że musi to być płeć przeciwna, ale ptaszek mieszkający sam w klatce w późniejszym okresie zaniepokojony, osowiały i zdenerwowany. Nie każdy gatunek reaguje tak samo, ale niektóre z gatunków małych papużek żyjąc samotnie okazują swym zachowaniem dyskomfort, który czują.

ptaki
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Zajmując się hodowlą ptaków trzeba wziąć te oraz inne inne czynniki pod uwagę, aby nie stwarzać ptakowi niewygodnych warunków, mimo że hodowcy może się wydać, że wszystko przebiega właściwie. Od dawna jest wiadomo, że ptaki mogą wyczuwać nastrój hodowcy, dlatego też dla komfortowego życia ptactwa wymagana jest atmosfera pozbawiona zbyt gwałtownych zachowań. Właśnie dzięki temu ptactwo ma możliwość się rozwijać prawidłowo nawet w tak odmiennych warunkach, jakimi są zamknięte klatki. Należy oczywiście zaopatrzyć się w specjalistyczną literaturę na ten temat. To właśnie pozwoli na dobre poznanie potrzeb ptaków i ich naturalnym środowiskiem życia, co pozwala na utworzenie wręcz idealnych warunków życia, jakie panują w ich rodzimym miejscu, z jakiego się wywodzą.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *